Euro - platidlo v Čiernej hore
Čierna hora prešla značným vývojom od vyhlásenia nezávislosti v roku 2006 a to, že používa EURO jej pomohlo stať sa hospodársky stabilnou krajinou a tiež byť atraktívnou pre zahraničných investorov.
Krajina má však aj dnes mnohé problémy - vplyv politických elít na súdnictvo a tiež verejnú správu, nedostatočná administratívna kapacita, organizovaný zločin, rozšírená korupcia, sivá ekonomika atď. Tých problémov, ktorým čelí krajina je viac než dosť. Krajina v porovnaní s inými krajinami západného Balkánu má niekoľko výhod. Výhodou je, že nebola zasiahnutá vojnou. Nikdy nemala problémy so spoluprácou s Medzinárodným tribunálom pre bývalú Juhosláviu. V súčasnosti je situácie relatívne stabilná.
Čierna hora využíva EURO od roku 2002, hoci bez napojenia na Európsku menovú úniu. Pred prijatím € používala krajina nemeckú marku. Po roku 1999 mala dva menové systémy - nemeckú marku a srbský dinár, ktorý však stiahli v roku 2001. Dôvodom bola eliminácia inflačných tlakov spôsobených federálnou centrálnou bankou a ako podpora hospodárskeho vývoja v krajine. Krajine to prinieslo aj rozpočtové výhody. Krajina môže Euru vďačiť za makroekonomickú stabilitu v krajine a nízku infláciu. Stala sa bezpečnejšou pre investorov.
Spoločne s Čiernou horou prijalo 01. januára 2002 EURO aj Kosovo -juhosrbská provincia.